image image image

Moraine Lake

Moraine Lake w Banff National Park jest chyba najbardziej charakterystycznym i najczęściej fotografowanym jeziorem w Canadian Rockies. Nic dziwnego! Jest po prostu nieprawdopodobnie piękne! Jego kolor wydaje się być jakimś nieporozumieniem.. błędem, albo  żartem Matki Natury. 

Przyjechaliśmy tu w środku dnia, więc w porze, gdy wszyscy szanujący się fotografowie już dawno zwinęli sprzęt i odpoczywali po pracy.. do tego od strony gór  jak na złość nie było ani kawałka błękitu! Jednak dzięki temu, kolor jeziora stał się głównym tematem zdjęcia. 


Później tego dnia.. a może był to już następny dzień.. pojechaliśmy do Kootenay National Park i w kolejne niesamowite miejsce – Paint Pots. Park sprawiał dość przygnębiające wrażenie – większość stoków gór pokrywały kikuty spalonych drzew – olbrzymie połacie martwego lasu, efekt pożaru, który w lipcu i sierpniu 2003 r. strawił 17,000 ha lasu. Podobno, z ekologicznego punktu widzenia, pożar ten okazał się korzystnym zjawiskiem, więc nie wylewaliśmy łez… a fotograficznie – też wyglądało to niczego sobie! Naszym celem były intrygująco brzmiące Paint Pots.. Bardzo szybko wyjaśniła się ta ‘barwna zagadka’. Naszym oczom ukazał się niesamowity widok – podmokłe polany, wyglądające jak uprawy ryżu.. a woda, a raczej ziemia w kolorze ochry! Fantastycznie kontrastowało to z zielenią drzew! Wszystkiemu winne oczywiście minerały i związki chemiczne (głównie żelaza, magnezu, ołowiu i cynku)  obecne w ziemi w tej części Gór Skalistych. Dawniej, lokalne plemiona i Indianie z okolic używały tej gliny do wyrobu farb.. Waldemar, w którego żyłach płynie indiańska krew, nie mógł sobie odmówić tej przyjemności i też się wymalował!